SlovenskýSrpski




Sídlo komory na Slovensku:
Grosslingová 4,
81109 Bratislava

Kontaktná adresa v Srbsku:
Augusta Cesarca 18,
21 000 Novi Sad

Novinky









Stanovy Slovensko - srbskej obchodnej komory
PREAMBULA

Vychádzajúc z potrieb rozvoja bilaterálnych hospodárskych a obchodných vzťahov medzi Slovenskou republikou a Republikou Srbsko s cieľom zabezpečenia intenzívnejšej spolupráce medzi podnikateľskými subjektmi oboch krajín sa zakladá Slovensko - Srbská obchodná komora.

Článok I.
Názov a sídlo Komory

  1. Názov občianskeho združenia je Slovensko - Srbská obchodná komora (ďalej aj „SSOK" alebo „Komora"). Názov Komory vsrbskom jazyku je Slovačko - Srpska trgovinska komora.
  2. Sídlom Komory je Grösslingová 4, 811 09 Bratislava, Slovenská republika.
CIELE, ÚLOHY A ZÁSADY ČINNOSTI KOMORY

Článok II.
Činnosť Komory

  1. Komora je združením fyzických a právnických osôb, založeným v zmysle zákona číslo83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Komora je právnickou osobou.
  2. Poslaním Komory je podporovanie rozvoja vzájomných vzťahov a obchodnej výmeny medzi Slovenskou republikou (ďalej aj „Slovensko") a Republikou Srbsko (ďalej aj „Srbsko"), ako aj technická a hospodárska spolupráca medzi podnikateľmi oboch krajín a poskytovanie informácií a pomoci vlastným členom a ostatným záujemcom.
  3. Komora rozvíja spoluprácu so slovenskými a srbskými obchodnými združeniami, asociáciami a remeselnými združeniami, najmä so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou,Hospodárskou komorou Srbska, Hospodárskou komorou Vojvodiny apodieľa sa na uskutočňovaní spoločných projektov aplánov.
  4. Komora podporuje rozširovanie ekonomických informácií, spoluprácu a rozvoj obchodných možností medzi podnikateľskými subjektmi voboch krajinách.

Článok III.
Ciele Komory

  1. Ciele Komory sú najmä:
    1. rozvíjať kontakty s úradmi, asociáciami, ekonomickým afinančným prostredím oboch krajín s cieľom zjednodušiť vzájomnú obchodnú výmenu;
    2. koordinovať spoločné projekty arealizovať dohodnuté úlohy vrámci spoločných aktivít so srbskými aslovenskými úradmi a orgánmi;
    3. zhromažďovať a poskytovať základné informácie o
      • podnikateľoch,
      • zákonoch ainých pre činnosť členov Komory relevantných predpisoch,
      • rôznych sektoroch trhu a situácii na trhoch vo všeobecnosti,
      • možnostiach umiestňovania jednotlivých tovarov a komodít;
    4. informovať o obchodných agentoch a zastúpeniach autorizovaných obchodných spoločností;
    5. sústreďovať aktuálne znenia zákonov vslovenských asrbských jazykových mutáciách, poznatky omiestnych zvyklostiach hospodárskeho, finančného, colného alebo daňového charakteru;
    6. viesť zoznamy o odborníkoch, poradcoch, prekladateľoch a ostatných odborníkoch;
    7. poskytovať pomoc každému členovi Komory v obchodných záležitostiach, poskytovať pomoc pri vyhľadávaní partnerov;
    8. podporovať a chrániť na miestnych úradoch záujmy členských podnikateľských subjektov prítomných na území Slovenska aSrbska;
    9. organizovať podnikateľské misie, bilaterálne stretnutia, odborné semináre, kooperačné stretnutia, výstavy apodobne;
    10. poskytovať mediáciu (zmierovacie konanie) pri riešení sporov medzi členmi Komory asporov medzičlenmi anečlenmi Komory votázkach v pôsobnosti Komory vprípade, ak účastníci sporu zverili Komore právomoc vspore rozhodovať.
  2. Úradným rokovacím jazykom je slovenský a srbský jazyk. Spôsob komunikácie sa podľa potreby upraví vnútorným predpisom Komory.

    Článok IV.
    Zásady činnosti komory

    Činnosť Komory spočíva na zásadách:

    1. rovnoprávnosti,
    2. dodržiavaní pravidiel poctivého obchodného styku a
    3. dodržiavaní všeobecne záväzných právnych predpisov.

    Článok V.
    Členovia Komory

    1. Členmi Komory sú právnické osoby, fyzické osoby, úrady, štátne aneštátne inštitúcie, hospodárske subjekty, ktoré vykonávajú obchodnú, priemyselnú, remeselnú ainú činnosť alebo poskytujú služby amajú sídlo na Slovensku, vSrbsku alebo obchodné spoločnosti vykonávajúce činnosť v oboch krajinách.
    2. Členmi Komory môžu byť aj fyzické alebo právnické osoby, ktoré nevykonávajú podnikateľskú činnosť.
    3. Členmi Komory nemôžu byť osoby, ktoré boli právoplatne odsúdené za úmyselný trestný čin aďalej osoby, ktorým bol uložený disciplinárny trest „vylúčenie zKomory".
    4. Každý člen má právo zúčastňovať sa na valnom zhromaždení Komory, voliť abyť volený do orgánov Komory apožívať výhody, ktoré mu zčlenstva vKomore prislúchajú. Každý člen môže adresovať Komore návrhy, ktoré budú odporučené do programu Valného zhromaždenia.
    5. Členmi Komory sú:
      1. zakladajúci členovia,
      2. riadni členovia,
      3. čestní členovia.
    6. Za zakladajúcich členov sa považujú členovia, ktorí sa aktívne podieľali na založení Komory ajej činnosti v prvom roku existencie Komory. Na zakladajúcich členov sa vzťahujú všetky práva apovinnosti riadnych členov. Oprijatí člena Komory ajeho označení za „zakladajúceho člena" rozhoduje Správna rada na základe prihlášky záujemcu očlenstvo. Členovia Prípravného výboru Komory uvedení vČlánku XI. stanov sa stávajú zakladajúcimi členmi okamihom registrácie Komory Ministerstvom.
    7. Riadnymi členmi sú právnické alebo fyzické osoby, ktoré súhlasia so stanovami acieľmi Komory asú vzmysle stanov avnútorných predpisov do nej prijatí. Oprijatí riadnych členov rozhoduje uznesením Správna rada na základe písomnej prihlášky záujemcu očlenstvo. Riadni členovia majú právo zúčastňovať sa na rokovaní valného zhromaždenia Komory, prednášať svoje návrhy, na valnom zhromaždení hlasovať, voliť abyť volení do orgánov Komory auplatňovať ďalšie práva a plniťpovinnosti ustanovené týmto štatútom alebo predpismi Komory alebo uzneseniami orgánov Komory.
    8. Čestnými členmi sú fyzické alebo právnické osoby, ktoré sa zaslúžili o rozvoj slovensko - srbskej spolupráce v obchodnej a hospodárskej oblasti a s čestným členstvom súhlasia. Oprijatí čestných členov do Komory rozhoduje uznesením Správna rada. Čestný člen neplatí členský príspevok. Čestný člen sa môže zúčastňovať na zasadnutí valného zhromaždenia bez hlasovacieho práva. Čestný člen nemôže voliť a byť volený do orgánov Komory. Dňom vzniku Komory sa stávajú čestnými členmi:
      • Veľvyslanec Slovenskej republiky vSrbsku,
      • Veľvyslanec Republiky Srbsko na Slovensku,
      • Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory,
      • Predseda Srbskej hospodárskej komory.

      Podmienkou ich čestného členstva je ich písomný súhlas adresovaný Komore.

      Článok VI.
      Členské príspevky členov Komory

      1. Výška členského príspevku sa určuje raz ročne uznesením Valného zhromaždenia na základe návrhu Správnej rady, ato najneskôr do 30. novembra kalendárneho roka predchádzajúceho roku, na ktorý sa členský príspevok určuje. Členský príspevok musí byť zaplatený najneskôr do 31. januára kalendárneho roka, za ktorý sa členský príspevok platí. Členovia, oprijatí ktorých rozhodne Správna rada vpriebehu kalendárneho roka, sú povinní zaplatiť členský príspevok vlehote 30 kalendárnych dní odo dňa prijatia uznesenia Správnej rady, ktorým boli prijatí za členov.
      2. Ak je člen vomeškaní s platením členského príspevku,nemá až do vyrovnania členského príspevku právo na žiadne služby poskytované Komorou, ako ani právo hlasovať na valnom zhromaždení Komory. Neplatiaci člen bude vyzvaný generálnym tajomníkom Komory na zaplatenie príspevku avprípade nezaplatenia vdodatočne určenej 90-dňovej lehote bude vyčiarknutý zo zoznamu členov Komory.
      3. Vprípade, ak Komora nerozhodne ozmene výšky ročného príspevku, členovia sú povinní platiť rovnaký príspevok aj vnadchádzajúcom roku.
      4. Valné zhromaždenie určuje ročnú výšku členských príspevkov, ato jednotlivo pre:
        • fyzické osoby - nepodnikateľov,
        • fyzické osoby - podnikateľov,
        • právnické osoby - nepodnikateľov,
        • právnické osoby - podnikateľov

        Článok VII.
        Ukončenie členstva členov Komory

        1. Člen, ktorý závažným spôsobom poruší stanovy Komory alebo povinnosti uložené uznesením Valného zhromaždenia alebo ďalších orgánov Komory, môže byť vyčiarknutý zo zoznamu členov Komory. Vyčiarknutie člena Komory zo zoznamu členov môže navrhnúť ktorýkoľvek člen Komory, ktorý si plní svoje povinnosti riadne avčas. Ovylúčení rozhoduje Správna rada. Neplatenie členského príspevku sa považuje za závažné porušenie stanov Komory.
        2. Proti rozhodnutiu o vyčiarknutí zo zoznamu členov, ktoré musí byť členovi porušujúcemu stanovy zaslané doporučeným listom, sa môže vyčiarknutý člen odvolať. Odvolacím orgánom proti vylúčeniu člena Komory je Valné zhromaždenie.
        3. Členstvo vkomore môže byť ukončené aj vystúpením člena zKomory ato na základe písomného oznámenia ovystúpení adresovanom Komore.

        Článok VIII.
        Pracoviská Komory

        1. Komora môže na zabezpečenie svojej činnosti vytvárať regionálne pracoviská (regionálne kancelárie) na Slovensku av Srbsku.
        2. Regionálne pracoviská Komory nemajú právnu subjektivitu.

        Článok IX.
        Orgány Komory

        Komora má tieto orgány:

        1. Valné zhromaždenie,
        2. Správna rada,
        3. Predseda Komory,
        4. Generálny tajomník.
        1. Valné zhromaždenie
          1. Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom Komory atvoria ho všetci členovia Komory. Riadne valné zhromaždenie sa schádza raz do roka. Mimoriadne valné zhromaždenie sa schádza podľa potreby na návrh Správnej rady alebo ak o to písomne požiada aspoň tretina členov Komory. Správna rada je povinná zvolať mimoriadne valné zhromaždenie najneskôr do 40 dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti aspoň jednej tretiny členov Komory.
          2. Pozvánky na Valné zhromaždenie obsahujúce informácie oprograme, čase a mieste konania Valného zhromaždenia musia byť doručené každému členovi Komory najneskôr 15 dní pred uskutočnením Valného zhromaždenia.
          3. Rokovanie Valného zhromaždenia otvára predseda Komory. Právo zúčastniť sa na Valnom zhromaždení majú všetci členovia Komory. Pri rozhodovaní na Valnom zhromaždení má každý riadny a zakladajúci člen Komory jeden hlas. Čestní členovia sa môžu zúčastňovať na zasadnutiach Valného zhromaždenia a robiť návrhy, bez práva na valnom zhromaždení hlasovať.
          4. Do právomoci Valného zhromaždenia patrí najmä:
            1. menovanie a odvolávanie členov správnej rady,
            2. menovanie aodvolávanie predsedu apodpredsedu Komory,
            3. schvaľovanie výročnej správy o činnosti a hospodárení Komory,
            4. schvaľovanie rozpočtu komory,
            5. rozhodovanie o výške členských príspevkov,
            6. zriaďovanie regionálnych pracovísk mimo sídla Komory na Slovensku avSrbsku,
            7. rozhodovanie o rozpustení alebo zlúčení Komory,
            8. rozhodovanie o zmene programu Valného zhromaždenia,
            9. schvaľovanie stanov Komory aich zmien,
            10. schvaľovanie odmien členov Správnej rady, predsedu apodpredsedu Komory,
            11. schválenie právnych úkonov vykonaných prípravným výborom do času vzniku Komory,
            12. rozhodovanie ovyčiarknutí zo zoznamu členov,
            13. rozhodovanie oďalších otázkach činnosti Komory, ktoré nie sú stanovami zverené do pôsobnosti iných orgánov Komory.
          5. Valné zhromaždenie je uznášaniaschopné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina riadnych a zakladajúcich členov Valného zhromaždenia. Valné zhromaždenie rozhoduje uznesením prijatým nadpolovičnou väčšinou prítomných riadnych a zakladajúcich členov.
          6. Na prijatie uznesenia o zmene stanov, zrušení Komory, jej rozpustení alebo zlúčení s iným združením sa vyžaduje súhlas minimálne 2/3-novej väčšiny všetkých riadnych a zakladajúcich členov Komory.
          7. Riadni a zakladajúci členovia sa na zasadnutí Valného zhromaždenia môžu dať zastúpiť splnomocnencami na základe písomného plnomocenstva.
          8. O priebehu Valného zhromaždenia sa spíše zápisnica, ktorá obsahuje jednotlivé body rokovania, podstatné body diskusie a jednotlivé uznesenia prijaté Valným zhromaždením s uvedením počtu hlasov za, proti a počtu hlasov, ktoré sa zdržali hlasovania. Zápisnicu o priebehu Valného zhromaždenia podpisuje predseda Valného zhromaždenia a jeden overovateľ, ktorí sú zvolení Valným zhromaždením na návrh Správnej rady na začiatku rokovania Valného zhromaždenia. Do zvolenia orgánov Valného zhromaždenia vedie zasadnutie Valného zhromaždenia predseda Komory.
          9. Ustanovujúce Valné zhromaždenie po registrácii Komory zvoláva splnomocnenec Prípravného výboru Komory (ďalej v texte aj ako „Prípravný výbor") ustanovený v Článku XI. stanov a to tak, aby sa konalo najneskôr v lehote 40 kalendárnych dní odo dňa registrácie Komory Ministerstvom. Program prvého Valného zhromaždenia určuje Prípravný výbor, pričom o jednotlivých bodoch programu prvého Valného zhromaždenia rozhodujú členovia Prípravného výboru hlasovaním jednoduchou väčšinou. O rokovaní Prípravného výboru spíše splnomocnenec Prípravného výboru uvedený v Článku XI. bod 2. zápisnicu, ktorú podpíše splnomocnenec a ďalší člen Prípravného výboru. Povinným programom ustanovujúceho Valného zhromaždenia je ustanovenie orgánov Komory.


        2. Správna rada
          1. Správna rada je stálym orgánom Komory azodpovedá za činnosť komory medzi zasadnutiami Valného zhromaždenia. Členov Správnej rady volí Valné zhromaždenie na obdobie 2 rokov smožnosťou opätovného zvolenia. Počet členov Správnej rady je 5 (slovom päť), ktorými sú predseda Komory, podpredseda Komory a ďalšítraja členovia. Po uplynutí funkčného obdobia členov Správnej rady členstvo vnej trvá až do zvolenia nových členov Správnej rady Valným zhromaždením. Člen Správnej rady sa počas výkonu svojej funkcie môže vzdať funkcie člena písomným vyhlásením o vzdaní sa funkcie zaslaným doporučene Komore. Do prvého nasledujúceho zasadnutia Valného zhromaždenia, na ktorom bude doplnený počet členov Správnej rady, predseda Komory kooptuje (doplní) chýbajúci počet členov Správnej rady. Na zasadnutí Správnej rady sa zúčastňuje aj Generálny tajomník shlasom poradným.
          2. Rokovania Správnej rady sa konajú podľa potreby. Rokovania zvoláva predseda Komory písomnou pozvánkou zaslanou členom Správnej rady poštou, faxom alebo e-mailom na adresu člena Správnej rady. Predseda Komory vedie rokovanie Správnej rady anavrhuje jej program. Pri neprítomnosti predsedu Komory vedie rokovania Správnej rady podpredseda komory.
          3. Správna rada je uznášaniaschopná, ak sa jej rokovania zúčastnia najmenej 3 členovia. Správna rada rozhoduje uznesením. Na prijatie uznesenia Správnej rady sa vyžaduje súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov prítomných členov. Správna rada môže prijímať rozhodnutia aj „per rollam". Pravidlá prijímania rozhodnutia „per rollam" si Správna rada upraví rokovacím poriadkom. Vprípade rovnosti hlasov pri hlasovaniach Správnej rady rozhoduje hlas predsedu Komory, vjeho neprítomnosti hlas podpredsedu Komory.
          4. Správna rada:
            1. rozhoduje o vedení Komory medzi dvomi zasadnutiami Valného zhromaždenia,
            2. navrhuje Valnému zhromaždeniu výročnú správu očinnosti ahospodárení za uplynulý rok,
            3. navrhuje rozpočet Komory za nasledujúce ročné obdobie,
            4. menuje a odvoláva Generálneho tajomníka,uzaviera sním zmluvu ovýkone funkcie a navrhuje jeho odmenu,
            5. navrhuje Valnému zhromaždeniu výšku členského príspevku,
            6. schvaľuje prijatie záujemcov za členov Komory,
            7. vedie zoznam členov Komory,
            8. rozhoduje ovyčiarknutí člena zo zoznamu členovKomory,
            9. navrhuje Valnému zhromaždeniu otváranie regionálnych pracovísk Komory,
            10. vytvára pracovné skupiny na realizáciu osobitných úloh Komory anavrhuje ich odmenu,
            11. o všetkých zásadných otázkach, činnosti Komory, jej stratégii a programe aotázkach, ktoré nepatria do kompetencie Valného zhromaždenia apredsedu Komory,
            12. predkladá iné návrhy ootázkach, ktoré patria do pôsobnosti Valného zhromaždenia.
          5. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu, v jeho neprítomnosti hlas podpredsedu Komory.


        3. Predseda Komory
          1. Vykonáva funkciu štatutárneho orgánu Komory.
          2. Do právomoci predsedu komory patrí:
            1. reprezentovanie azastupovanie Komory,
            2. riadenie činnosti Správnej rady,
            3. zvolávanie zasadnutí Správnej rady, navrhovanie programu zasadnutia Správnej rady avedenie jej rokovania,
            4. uzavieranie zmlúv.


        4. Generálny tajomník
          1. Do právomoci generálneho tajomníka patrí:
            • zabezpečovanie každodenného chodu Komory,
            • zabezpečovanie realizácie úloh Správnej rady, predsedu Komory aValného zhromaždenia,
            • navrhovanie finančnej stratégie Komory aročného finančného plánu Komory,
            • predkladanie Správy o finančnom hospodárení Komory Správnej rade,
            • príprava a vyhotovenia databáz a analýz,
            • spravovanie databázy informácií, ktorú tvoria všetky informácie súvisiace sčinnosťou Komory a jej orgánov,
            • vedenie korešpondencie Komory ajej archivácia,
            • koordinácia interného programu Komory apráce komisií,
            • zabezpečenie vedenia účtovníctva vzmysle všeobecných právnych predpisov,
            • preberanie záväzkov Komory po predchádzajúcom písomnom súhlase predsedu Komory.

          Článok X.
          Majetok a hospodárenie Komory

          1. Za všetky prevzaté záväzky Komora zodpovedá vlastným majetkom. Členovia Komory nezodpovedajú za záväzky Komory. Hospodárenie Komory sa vykonáva podľa rozpočtu schváleného Valným zhromaždením a v súlade s príslušnými platnými právnymi predpismi, stanovami aďalšími pravidlami hospodárenia Komory.
          2. Majetok Komory tvoria:
            • členské príspevky,
            • príjmy nadobudnuté vlastnou činnosťou,
            • dary afinančné príspevky.
          3. Zo svojho majetku Komora uhrádza prednostne dane a poplatky stanovené zákonnými predpismi.
          4. O použití majetku (po odvedení daní a poplatkov) rozhoduje Valné zhromaždenie so zreteľom na plánovanú činnosť v príslušnom kalendárnom roku.

          Článok XI.
          Vznik Komory

          1. Komora vzniká registráciou Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky (ďalej aj „Ministerstvo"). Návrh na registráciu Komory podávajú členovia prípravného výboru Komory (v texte tiež aj ako „Prípravný výbor").
          2. Splnomocnencom oprávneným konať vo veci registrácie Komory Ministerstvom je člen Prípravného výboru Dr. Miroslav Králik, bytom Kolískova 6, 841 05 Bratislava.
          3. Prípravný výbor koná vmene Komory až do vytvorenia orgánov uvedených vČlánku IX. stanov Komory.
          4. Zprávnych úkonov Prípravného výboru Komory vykonaných vmene ana účet Komory do dňa jej vzniku je okamihom registrácie Ministerstvom vnútra zaviazaná Komora.

          Článok XII.
          Zánik Komory

          1. Komora zaniká
            1. dobrovoľným rozpustením alebo zlúčením siným združením,
            2. právoplatným rozhodnutím Ministerstva ojeho rozpustení.
          2. Odobrovoľnom rozpustení Komory alebo ojej zlúčení siným združením rozhoduje uznesením Valné zhromaždenie 2/3 väčšinou hlasov všetkých riadnych a zakladajúcich členov Komory.
          3. Rozhodnutie odobrovoľnom rozpustení Komory musí obsahovať dátum, meno likvidátora, ktorý vykoná majetkové vyporiadanie Komory podľa zásad majetkového vyporiadania pri zániku Komory, prijatých valným zhromaždením Komory.
          4. Likvidátor je oprávnený vykonať všetky nevyhnutné právne úkony smerujúce kvýmazu zregistra občianskych združení vedeného Ministerstvom.

















      ©SSOK 2014